no-img
سامنتا

چرا دوره های آموزشی پروژه محور مفید است ؟


سامنتا
دوره های پیشنهادی

ادامه مطلب

چرا دوره های آموزشی پروژه محور مفید است ؟


افرادی که نیاز به آموزش دارند همیشه دنبال سریعترین و بهترین متد های آموزشی میگردند تا قسمتی که نیاز دارد را یاد بگیرند

فرقی نمیکند برنامه نویسی باشد یا زمینه ی آموزشی دیگر !

در این مقاله سعی کردیم به دلایل مفید بودن آموزش های پروژه محور یا بحث یادگیری پروژه محور بپردازیم .

یادگیری پروژه محور چیست ؟ 

یادگیری پروژه محور الگویی است که یادگیری را بر محور پروژه‌ها سازماندهی می‌کند. بر اساس تعریفی که در راهنمای این روش برای اساتید مطرح شده، پروژه‌ها فعالیت‌های پیچیده‌ای هستند بر اساس سوالات یا مسائل چالش بر انگیز که دانش آموزان را درگیر کار طراحی، حل مسئله، تصمیم گیری، و فعالیت‌های تحقیقی می‌کنند؛ به دانش آموزن فرصت کار نسبتاً مستقل را در بازه‌های طولانی زمانی می دهند؛ و در پایان منجر به تولیدات یا ارائه‌های واقع گرایانه می‌شوند. تعریف‌های دیگری که در ادبیات یافت می‌شود شامل محتوای موثق، ارزیابی موثق، تسهیل و نه دستورالعمل از طرف معلم، اهداف آموزشی شفاف، یادگیری مشارکتی، باز اندیشی، و دربرگیری مهارتهای بزرگسالان  . این تعدد تعاریف باعث می‌شود که افراد مختلف برداشتهای متفاوتی از این مفهموم داشته باشند، بر ویژگی‌های متفاوتی از آن تأکید کنند، و در نتیجه روش‌های عملی متفاوتی برای پیاده‌سازی آن به کار گیرند.

تعریف کوتاه بالا در مورد یادگیری پروژه محور برگرفته از ویکیپدیای فارسی این مطلب است ، و اگر بخواهیم به زبان ساده تر و قابل درک تر برای جامعه ی برنامه نویسی تعریف کنیم متن زیر مناسب است   :

آموزش پروژه محور الگویی است که در آن یک برنامه نویس ، مطالب آموزشی را در جهت پیاده سازی یک پروژه ی خاص و به نتیجه رساندن آن پروژه طی میکند و برعکس دوره های آموزشی که بر روی یک تکنولوژی یا زبان برنامه نویسی خاصی تمرکز میکنند ، دوره های پروژه محور ممکن است مخلوطی از زبان ها و تکنولوژی های برنامه نویسی مختلفی باشد .

در آموزش های پروژه محور قسمت هایی که مفید هستند آموزش داده میشود و استاد فرض میکند ، قسمت های حاشیه ای یک زبان برنامه نویسی با  آموزش دیدن قسمت های مهم خود به خود به دانشجو منتقل میشود و نیازی نیست برای آنها وقت گذاشته شود

مزیت های آموزش های پروژه محور

در زیر برخی از مزیت های استفاده از آموزش های پروژه محور آورده شده است :

 1. مدرس دوره های پروژه محور سعی میکند مطالبی را آموزش دهد که برای پیاده سازی یک پروژه نیاز است که باعث صرفه جویی در زمان دانشجو میشود
 2. دانشجو با قرار گرفتن در محیط یک پروژه عملی و واقعی ، برای انجام پروژه های واقعی در آینده آماده و پخته میشود
 3. بعلت وجود نتیجه ی مشخص در انتهای آموزش (پروژه تولید شده طی آموزش ) ، دانشجو بیش از پیش ترغیب میشود تا آموزش را ببیند .
 4. معمولا سورس کدها یک پروژه کامل در کنار فیلم های آموزشی قرار میگیرد که باعث میشود دانشجو به مفاهیم کاملا مسلط شود

چطور آموزش پروژه محور مناسب خود را تهیه کنیم ؟

اگر قصد یادگیری یک زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی خاصی را مد نظر دارید ، به یاد داشته باشید ابتدا در اینترنت درباره ی آن زبان جستجو کنید ( این کار یک ساعت زمان نمیبرد ) بعد از مطالعه ی سطحی در مورد زبان یک آشنایی کلی به دست بیاورید . بهتر است پاسخ سوالهای زیر را ابتدا پیدا کنید

 1. زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی که به دنبال آن هستم چیست ؟
 2. زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی که به دنبال آن هستم در کجا کاربرد دارد ؟
 3. زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی که به دنبال آن هستم مرتبط با کدام زبان های دیگر یا تکنولوژی های دیگر است ؟
 4. زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی که به دنبال آن هستم ، آیا پشتیبانی رسمی دارد و چگونه بروزرسانی میشود ؟
 5. زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی که به دنبال آن هستم چقدر  برای من مناسب است و در مقایسه با رقیب های خود چه مزایایی دارد ؟

بعد از یافتن پاسخ سوالات بالا در اینترنت که چند ساعت بیشتر زمان شما را نمیگیرد ، شما یک دید کلی نسبت به زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی که میخواهید یاد بگیرید خواهید داشت پس به راحتی میتوانید دوره های آموزشی پروژه محور برای آن پیدا کنید .

برای مثال اگر به دنبال زبان برنامه نویسی php هستید میتوانید در مورد فریمورک های ان مطالعه کنید و سپس با توجه به یکی از فریمورک های دوره های آموزشی سرچ کنید برای مثال دوره ی پروژه محور ساخت سایت و اپلیکیشن دیوار با کدایگنایتر و جاوا !
موضوعات :
مقالات آموزشی

درباره نویسنده

پشتیبانی سامنتا 84 نوشته در سامنتا دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


  پرسش و پاسخ این آموزش


  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *