no-img
سامنتا

چطور یک برنامه نویس فوق العاده شویم ؟


سامنتا
دوره های پیشنهادی

ادامه مطلب

ZIP
چطور یک برنامه نویس فوق العاده شویم ؟
امتیاز 5.00 ( 5 رای )
zip
فوریه 16, 2017
۰ تومان

چطور یک برنامه نویس فوق العاده شویم ؟


این مقاله در مورد بررسی علت های موفق شدن یک فرد در برنامه نویسی هست ، ممکنه شما که هم اکنون این مقاله را میخوانید هنوز یک برنامه نویس نیستید ولی بعنوان یک شغل برای آینده خود در نظر دارید و از همین امروز میخواهید برنامه نویسی را شروع کنید !

همیشه برای شروع کاری پرسش های زیادی نسبت به آن کار در ذهن انسان تشکیل میشود سوالهایی مانند : برنامه نویسی چیست ؟ چطور میتوان یک برنامه نویس فوق العاده ای شد ؟ چطور میتوان از برنامه نویسی پول درآورد ؟ اصلا برنامه نویسی بعنوان یک شغل رسمی محسوب میشود یا نه ؟

در ادامه ی مقاله به تمام سوالهایی از این قبیل که برای اکثر دانشجویان رشته ی نرم افزار ، IT یا دیگر رشته های مرتبط و یا کسانی که برنامه نویس هستند یا اصلا هنوز برنامه نویسی را شروع نکرده اند پاسخ داده خواهد شد پس اگر میخواهید برنامه نویس فوق العاده ای باشید ادامه ی این مقاله را با دقت بخوانید .

انسان همیشه در حال یادگیری هست هم اکنون که من این مقاله را برای شما آماده میکنم ممکن است بسیاری از مفاهیم برنامه نویسی را بلد نباشم ولی براساس تجربه ی چندین ساله که برنامه نویسی را بعنوان شغل اصلی زندگی خودم انتخاب کردم سعی من بر این است که یک راهنمایی دقیقی برای شما داشته باشم .

شما اگر به برنامه نویسی علاقه دارید یا میخواهید بعنوان یک شغل در آینده برنامه نویسی را برای خودتان انتخاب کنید باید ۷ سوال زیر را با خودتان حل و فصل کنید و پاسخ منطقی و دقیقی را برای خودتان داشته باشید و با اعتقاد کامل به اینکه شما هم میتوانید یک برنامه نویس فوق العاده شوید شروع کنید .

۱ تصمیم بگیرید که چرا میخواهید یک برنامه نویس فوق العاده شوید

اگر جواب این سوال این باشد که قصد دارید شغل خوبی داشته باشید و در آمد خوبی از یک شرکت با درآمد عالی کسب کنید در اشتباه هستید و متاسفانه به جای خاصی نخواهید رسید . تمام برنامه نویسانی که من میشناسم و فوق العاده هستند عاشق کارشان یعنی برنامه نویسی هستند . 

برنامه نویسی نیازمند حوصله و صبر فراوانی هست چون که شما همیشه درگیر کدهایی میشوید که توسط یک ماشین بی احساس اجرا میشود و هر زمانی که عملکرد درست نباشید خطا میدهد بدون در نظر گرفتن حالت یا مکان و زمانی که شما در آن هستید کار خود را انجام میدهد و ممکن هست کارها دقیقا طبق انتظار شما پیش نرود دلیل این مورد هم میتواند دخالت دادن احساسات توسط خود شما بر روی کارتان باشد

ولی در عوض برنامه نویسی فرآیندی هست که اگر کارها را با نظم و دقت بالایی جلو ببرید حتما موفق خواهید شد ، دنیایی که در آن زندگی میکنیم بیش از هر چیزی درگیر فناوری و ارتباطات هست و روز به روز هم انسان ها غرق در تکنولوژی میشوند . چه موقعیتی بهتر از این هست که در بین این انسان هایی که هر روز نیازشان به فناوری بیشتر میشود تبدیل به یک برنامه نویس شوید ؟

پس رفته رفته نه تنها این شغل منسوخ نمیشود بلکه به اعتبار و اهمیت این شغل اضافه میشود و جامعه بیشتر به برنامه نویس نیاز پیدا میکند . کافیست در اینترنت یک جستجوی ساده ای بزنید هر روز یک سرویس جدیدی برای راحت تر کردن کار مردم ایجاد میشود هر روز فروشگاه بزرگ و پردرآمد جدیدی بوجود می آید 

حتی شما نتوانید یکی از این ها باشد حداقل آنهایی که چنین کارهایی را انجام میدهند به شما نیاز دارند چون بدون برنامه نویس عملا پیاده سازی این کارها امکان پذیر نیست ! 

برنامه نویسی یک دانش هست اگر تا کنون از برنامه نویسی خوشتان آمده است در ابتدا اگر بتوانید درآمد سریع از این راه را کنار بگذارید یا اینکه تا حدودی انرا نادیده بگیرید و با عشق  و شور به دنبال برنامه نویسی باشید قطعا موفق میشوید و نیازی نیست نگران درآمد هم باشید چون ممکن است زمانی که شما در خواب باشید هم درآمد برای شما کسب شود ، این راز درآمد برنامه نویسی هست که خیلی از افراد را یک شبه از یک فرد فقیر یه یک میلیونر در سطح جهانی تبدیل میکند که نمونه های فراوانی دارد و میتوانید تاریخچه ی موفقیت شرکت ها و سرویس های مختلف اینترنتی را بخوانید 

البته این یک شب نتیجه ی سالها تجربه و تلاش در این زمینه هست همانند انرژی که کم کم ذخیره میشود و به یکباره آزاد میگردد . 

۲ انتخاب زبان و تکنولوژی و سیستم برای برنامه نویسی 

شما قبل از انتخاب زبان برنامه نویسی ، باید با منطق برنامه نویسی آشنا شوید . زبان برنامه نویسی فقط یک ابزار کاری برای شماست 

قدم بعدی که شما باید بردارید انتخاب کردن یک زبان برنامه نویسی یا تکنولوژی هست که توسط آن بتوانید آنچه قصد دارید را پیاده کنید . مسائل زیادی بر این قدم تاثیر دارد . قبل از هر چیزی باید مشخص کنید میخواهید چه کاری انجام دهید و نسبت به چیزی که میخواهید تولید کنید جستجو و تحقیق کنید و همیشه زبانی را انتخاب کنید که بعنوان زبان اصلی آن سیستم تعیین شده است . هرگز سعی نکنید از راه میان بر یا فرعی به مقصد برسید در برنامه نویسی اگر چه این راه شما را به مقصد میرساند ولی در آینده ضررهای بزرگی را میخورید .

یک مثال ساده برای این مسئله اگر بخواهم بزنم برنامه نویسی اندروید هست . همه میدانیم که امروز بخاطر گسترش گوشی های هوشمند و تبلت ها سیستم عامل اندروید به یک بازار داغ برای برنامه نویسی تبدیل شده است . زبان ها و فریمورک های مختلفی برای تولید برنامه های اندرویدی ایجاد شده اند اما تنها یک زبان توسط تیم سازنده ی اندروید برای برنامه نویسی این سیستم عامل معرفی شده است که تمام امکانات و نیازهایی که یک برنامه نویس برای تولید برنامه ی اندرویدی را میخواهد ، داراست و آن هم زبان برنامه نویسی JAVA میباشد هر چند همان راه های فرعی و میان بر باز وجود دارد و شرکت های مختلفی 

اقدارم به تولید زبان ها و فریمورک های خاصی کرده اند که با آنها میتوان برنامه های اندرویدی تولید کرد ولی هرگز نتیجه ی کار خوبی ندارند و همیشه محدودیت هایی برای این نوع زبان ها خواهد بود از جمله  زامارین و فون گپ و ….

در برخی موارد حتی برای پیاده سازی یک سیستم باز هم زبان های اصلی چندگانه پیش روی داریم فرض کنید میخواهید وب سایت اختصاصی راه اندازی کنید با زبان های فراوانی مواجه میشود که سردرگم میمانید .

از یک طرف زبان php ویژگی های خود را به رخ میکشد از یک طرف توانایی های زبان پایتون و از طرف دیگری سادگی یادگیری ASP و … همگی شما را سردرگم نگه میدارد .

ولی در نهایت این باز شما هستید که باید بهترین زبان را براساس نیاز خود انتخاب کنید . هر کاری که با یک زبان انجام شود با زبان های برنامه نویسی دیگر هم قابل انجام هست فاکتورهای مهم زیادی برای انتخاب یک زبان برنامه نویسی وجود دارد.

فاکتورهایی مانند : 

مدت زمانی که برای توسعه در اختیار دارید

میزان منابع آموزشی که برای زبان برنامه نویسی وجود دارد

تعداد جامعه های حل مشکلات برنامه نویسی که در صورت رخ دادن خطایی بتواند مشکل شما را حل کند

تیم برنامه نویسی که در آینده میخواهید استخدام کنید را هم در نظر داشته باشید . ممکن است در جامعه ی ایران هنوز آن زبان برنامه نویسی به خوبی جا نیافتاده باشد به همین علت جذب افراد برای تیم سخت خواهد بود . 

فاکتورهایی که در بالا خواندید جدا از توانایی وقوت های خود زبان برنامه نویسی بودند اما باز فاکتورهایی وجود دارد که به خود زبان بستگی دارد فاکتورهایی مثل :

پشتیبانی از شی گرایی 

سینتکس راحت و خوانا

دارای داکیومنت خوب

توانایی استفاده از بروزترین الگوهای طراحی برای مدلسازی اشیای برنامه نویسی

مدت زمان کامپایل و اجرای کدها 

سورس باز بودن 

و ….

همه ی اینها را باید در نظر داشت و در نهایت با کمی جستجو میتوان بهترین زبان را برای خودتان انتخاب کنید .

۳ توانایی بالای الگوریتم نویسی  

بعد از اینکه زبان برنامه نویسی را انتخاب کردید و مطمئن شدید تمام چیزهایی که در ذهن دارید را میتوانید با آن زبان پیاده کنید باید توانایی الگوریتم نویسی را هم داشته باشید

زبان برنامه نویسی فقط ابزار هست ولی نحوه ی عملکرد پروژه ی خودتان را هنوز به زبان برنامه نویسی نگفته اید . پس باید ابتدا یک الگوریتم خوب برای پروژه ی خودتان طراحی کنید هر آنچه که نیاز دارید انجام شود همان الگوریتم را شامل میشود

باید کمی هم قوه ی ریاضیات خود را به کار بگیرید و بهترین و کمترین الگوریتم ممکن را برای رسیدن به هدف نهایی بنویسید . در نهایت همان ها را با استفاده از کدها درون زبان برنامه نویسی به سیستم بگوید تا برای شما اجرا کند . فرقی نمیکند ان سیستم اندروید باشد یا ویندوز یا …. در نهایت کاری که شما میخواهید انجام میگیرد و این وظیفه ی ماشین هاست .

۴ توانایی استفاده سریع از کدهای دیگران 

سعی کنید هر از چند گاهی به کدهای مردم دست بزنید ، آنها را ویرایش کنید و گسترش دهید . 

یکی از بهترین کارهایی که شما را به برنامه نویس فوق العاده تبدیل میکند توانایی درک سورس کدهایی هست که دیگران نوشته اند . گیت هاپ یکی از عظیم ترین منابع خوب برای این چنین کدهاست که با یک جستجو میتوانید کلی پروژه پیدا کنید . 

برای تفریح و سرگرمی هم که شده شما باید کدهای دیگران را نگاه کنید ، اگر به درد بخور بودند از آنها الگو بگیرید و سعی کنید توانایی خود را با استفاده از کدهای دیگران بالا ببرید 

سعی کنید در پروژه ها دستکاری کنید و آنها را تغییر بدهید و طبق میل خود آنها را مجدد بسازید 

در هر زبان برنامه نویسی که شما فعالیت بکنید تفاوتی ندارد همیشه میتوانید در اینترنت پروژه های سورس باز پیدا کنید که قابلیت دیده شدن کدهای برنامه نویسی و همچنین ویرایش انها وجود دارد . پس سعی کنید این کار را واقعا تکرار کنید . 

۵ زبان انگلیسی 

امروزه کسی که زبان انگلیسی را بلد نباشد نمیتوان یک فعال در زمینه فناوری و رایانه حساب کرد . ممکن است بپرسید یک برنامه نویس زبان برنامه نویسی را اگر بلد باشد دیگر چه نیازی به زبان انگلیسی دارد ؟ 

شما برای استفاده از اکثریت منابع سرویس ها و زبان های مختلف با زبان انگلیسی سروکار دارید  . درصد خیلی پایینی از این شرکت ها حاضر به ترجمه ی آموزش ها و داکیومنت های خود به زبان های دیگر میشوند ولی شما مطمئن هستید که تقریبا همه ی شرکت های فناوری موجود در دنیا سرویسهای خود را به زبان انگلیسی ارائه میدهند و همچنین تمام آموزش ها ، معرفی ها ، سمینار ها و …. به زبان انگلیسی برگزار میشود . پس اگر انگلیسی بلد نباشید چطور میخواهید از این منابع عظیم استفاده کنید و تبدیل به یک برنامه نویس خارق العاده شوید ؟ 

علاوه بر این اکثر سورس کدهای برنامه نویسی شده ، برای تمام دنیا منتشر میشوند و به همراه مستندات انگلیسی و همچنین کامنت های درون کدهای برنامه نویسی نیز به زبان انگلیسی هست . پس انگلیسی برای یک برنامه نویس فوق العاده ضروری هست .

بسیاری از کلمات انگلیسی برای برنامه نویسی تخصصی هستند و معنای انها زمانی درک میشود که واقعا برنامه نویسی را درک کرده باشید

۶ فعالیت در جامعه های برنامه نویسی 

جامعه های برنامه نویسی همانطور که از اسمش هم پیداست محلی برای دور هم جمع شدن برنامه نویس ها با موضوع برنامه نویسی در اکثر زبان های برنامه نویسی برای پلتفرم های مختلف هست . شما باید در این جامعه ها عضو باشید علاوه بر اینکه میتوانید سوال خود را بپرسید و سریعا به نتیجه برسید بلکه میتوانید به دیگران هم کمک کنید و این باعث بهبود دانش و تخصص شما میشود . همچنین اگر فعالیتی نمیخواهید داشته باشید میتوانید سوال و پاسخ های دیگران را دنبال کنید و مطمئنا بهترین گزینه برای ارتقای سطح تخصص شما در برنامه نویسی خواهد بود 

یکی از بهترین انجمن های برنامه نویسی جامعه ی  Stackoverflow.com هست . این انجمن ویژگی هایی دارد که باعث بهبود عملکرد برنامه نویسان میشوند هر کاربری که بتواند پاسخ درست یا سوال مفیدی ثبت کند امتیاز میگیرد و به این ترتیب امتیاز بیشتری کسب میکند و کم کم محدودیت های سایت برایش باز میشود و خودش تبدیل به یکی از مدیرهای استک اور فلو میشود که میتواند برای فردی امتیاز مثبت یا منفی بدهد یا falg ثبت کند . البته یک مدیر سطح پایین ! 

همین توانایی ها باعث شده که هم شما بتوانید سوالات خود را سریع پیدا کنید و هم بتوانید با توجه به تخصص خود فعالیت واقعی از خود نشان دهید که برایش ارزش قائل باشند . 

گیت هاپ هم که قبلا به آن اشاره کردیم محلی برای به اشتراک گذاری کدهای شماست یک منبع غنی که میتوانید تقریبا تمام کدهای مورد نیاز خود را در ان پیدا کنید یا حداقل مشابه انرا پیدا کنید و به سورس ان دسترسی داشته باشید. از گیت هاپ نه تنها بعنوان یک منبع تخصصی بلکه باید بعنوان یک محل سرگرمی برای اوقات فراعت خود نیز استفاده کنید  . 

۷ به روز باشید 

به روز باشید یک جمله نیست یک فلسفه هست . دنیا مدام در حال تغییر هست مخصوصا در زمینه فناوری و … دنیا هر روز شاهد یک چیز جدید هست . یک روز سیستم عامل جدیدی ظهور میکند فردا گجت جدیدی به بازار می آید و …. زمینه ی فعالیت خود را بشناسید و یک مرزی برایش مشخص کنید 

تمام اطلاعات و اخبار روزانه که در این مرز قرار میگیرد و بروزرسانی میشود را روزانه دریافت کنید و با حوصله برایش وقت بگذارید . هیچ جامعه ای به برنامه نویس قدیمی نیاز ندارد . 

۸ امیدوار باشید 

به آینده امیدوار باشید و با غرور و افتخار بدانید که ثروت مند ترین رشته ی دنیا را برگزیده اید . حتما این سوال سریعا در ذهن شما تداعی میشود که چرا فلانی که برنامه نویس بود به پول نرسید و درآمد خوبی کسب نکرد یا کلا ضرر کرد ؟ 

جواب این سوال فقط در یک کلمه هست کار تخصصی هرگز شکست نمیخورد و صد در صد موفق میشود . باید این جمله را هر روز با خودتان تکرار کنید تا یک باور ذهنی برای شما باشد که کیفیت حرف اول را میزند و تا زمانی که شما نتوانید کیفیت کاری خود را برای خودتان توجیخ کنید مردم به سمت محصول شما نمیروند و هیچ درآمدی کسب نمیکنید . 

یعنی وقتی شما سرویس یا برنامه ای تولید میکنید و انتظار دارید با استقبال مردم روبرو شود باید مطمئن شوید به اندازه ی کافی خوب هست که مردم خودشان به دنبالش باشند و خودتان نیز قبلتر از همه بتوانید از سرویس خودتان استفاده کنید . 

هشت گام بالا هر چند ممکن است خیلی کامل نباشند ولی مطمئنا مسیر شما را راحت تر میکنند و اگر تلاش کنید و انگیزه ی برنامه نویس فوق العاده شدن را داشته باشید میتوانید به موفقیت های عظیمی دست پیدا کنید و در مدت زمان کوتاهی زندگی خود را دگرگون کنید . 
درباره نویسنده

پشتیبانی سامنتا 84 نوشته در سامنتا دارد . مشاهده تمام نوشته های

پرسش و پاسخ این آموزش


3 پاسخ به “چطور یک برنامه نویس فوق العاده شویم ؟”

  1. فرزانه گفت:

    ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادید…

  2. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از
    دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  3. سحر گفت:

    عالی بود مخصوصا قسمت stackoverflow و زبان انگلیسی یکی از ضروریاته 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *